نشانی مطب

آدرس: آذربایجان شرقی
مراغه - خیابان خواجه نصیر - جنب بانک رفاه

تلفن تماس: 37242266 - 041

پست الکترونیکی: mail@drakbarident.ir

زبان وب سایت
دسته بندی های مطالب
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟
دکتر اکبری

دکتر رضا اکبری با مدرک دکترای دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی شیراز فارغ التحصیل 1379، افتخار دارد خدمات دندانپزشکی را مطابق با آخرین دستاورد های علم دندانپزشکی، در اختیار شهروندان عزیز قرار دهد.

آمار سایت
کل اعضاء: 13
کاربران آنلاین: 5
کل مطالب: 9
کل بازدید ها: 422037

مسواک زدن کودکان با بزرگسالان متفاوت است


بازدید صفحه: 4580
نوشته شده توسط: مصطفی حقی فام
آخرین تغییر: جمعه 18 مرداد 1392 - 01:45 ق.ظ
زمان/تاریخ انتشار: جمعه 18 مرداد 1392 - 01:45 ق.ظ

یک متخصص دندانپزشکي کودکان اظهار داشت: با رويش اولين دندان کار تميز کردن دندان هم بايد صورت پذيرد که اين عمل با رويش اولين دندان شيري جلو در بالا يا پايين فک، بايد توسط مادر و به واسطه يک پارچه يا گاز تميز انجام شود.

احمد جعفري در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: کار تميز کردن دندان بايد قبل از خواب انجام شود چرا که نوزاد در طول خواب شير مي‌خورد و در آن زمان امکان تميز کردن وجود ندارد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران تصريح کرد: بعد از اين که نوزاد در موقع خواب شير خورد مقدار کمي شير در دهان شيرخوار باقي مي‌ماند و براي اينکه اثر پوسيدگي اين مقدار شير کم شود خوراندن کمي آب به نوزاد مي‌تواند مؤثر باشد.

متخصص دندانپزشکي کودکان ادامه داد: بعد از وارد شدن اين مقدار آب به دهان شيرخوار ، نوزاد يا آن را قورت مي‌دهد يا بيرون مي ريزد که در هر دو صورت از غلظت شير موجود در دهانش کاسته شده و اثر پوسيدگي زايي شير از بين مي‌رود.

معاون آموزش تخصصي دانشکده دندانپزشکي تهران افزود: ما به مادران توصيه نمي‌کنيم که به نوزادشان ،شير کم بدهند يا از تغذيه شب هنگام کودک جلوگيري کنند؛ بلکه مي‌گوييم کودک طبق روال از شير تغذيه کند البته با رعايت بهداشت ؛ که از پوسيده شدن دندان‌هاي کودک جلوگيري شود.

اين دندانپزشک تصريح کرد: با افزايش تعداد دندان مي‌توان از مسواک استفاده کرد که براي اين منظور مسواک انگشتي - مسواکي که مادر مثل انگشتر در انگشت خود مي‌کند - مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران اظهار داشت: نحوه مسواک زدن در کودکان برخلاف بزرگسالان است چرا که بزرگسالان از بالا به پايين و از پايين به بالا مسواک مي‌زنند ولي مسواک زدن در دندان‌هاي شيري کودکان بايد به صورت افقي و به صورت جلو -عقب انجام شود.

متخصص دندانپزشکي کودکان در پاسخ به پرسش فارس مبني بر تفاوت اين دو روش گفت: روش افقي قدرتش زياد است و چون دست افراد بزرگسال زور بيشتري دارد پس محکم‌تر به دندان و لثه فشار آورده و باعث از بين رفتن ريشه و ساييده شدن لثه مي‌شود بنابراين اين روش به بزرگسالان توصيه نمي‌شود.

جعفري ادامه داد: در بزرگسالان سلامت لثه مهم است اما در کودکان پاک‌کنندگي حائز اهميت است و روش افقي در مسواک زدن مناسب کودکان است چرا که زور دست کودک کمتر است و دوره زماني وجود دندان شيري در دهان محدود است و در ضمن وقتي دندان شيري افتاد و زمان رويش دندان دائم شد لثه از نو ساخته مي‌شود.

وي افزود: بنابراين اثرات منفي مسواک زدن به طور افقي و آسيب‌هايي که به لثه و دندان وارد مي‌سازد در کودکان قابل ترميم است.

متخصص دندانپزشکي کودکان ادامه داد: از حدود سه سالگي به بعد که غذا لاي دندان کودک گير مي‌کند يا مشکل براي دندان کودک بوجود مي‌آيد استفاده از نخ دندان هم توصيه مي‌شود.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: از دو، سه سالگي به بالا کودکان علاقمند به مسواک زدن مي‌شوند که اين علاقه هنگامي که والدين نيز مسواک مي‌زنند تشديد مي‌شود.

جعفري به خانواده‌ها توصيه کرد: براي علاقمندي بيشتر کودک به مسواک زدن اجازه دهند که خود کودک رنگ مسواک و خمير دندانش را انتخاب کند چرا که اين انتخاب مي‌‌تواند از راهکارهاي تشويق کودک در امر بهداشت دهان و دندان باشد.

متخصص دندانپزشکي کودکان تصريح کرد: در سنين دبستان و با افتادن دندان شيري و رويش دندان دائمي بايد کودک را تشويق کرد که عمل مسواک زدن را همانند بزرگسالان انجام دهد يعني از بالا به پايين و از پايين به بالا.

جعفري ادامه داد: کودک تا زمان رويش دندان دائم، سه سال وقت دارد که اين دوره آموزشي مسواک زدن را طي کند بنابراين هيچ عجله‌اي نيست و بايد به آرامي کودک را تشويق کرد که ديگر دندان‌هايش را به صورت افقي مسواک نزند.


نظرات: