نشانی مطب

آدرس: آذربایجان شرقی
مراغه - خیابان خواجه نصیر - جنب بانک رفاه

تلفن تماس: 37242266 - 041

پست الکترونیکی: mail@drakbarident.ir

زبان وب سایت
دسته بندی های مطالب
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟
دکتر اکبری

دکتر رضا اکبری با مدرک دکترای دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی شیراز فارغ التحصیل 1379، افتخار دارد خدمات دندانپزشکی را مطابق با آخرین دستاورد های علم دندانپزشکی، در اختیار شهروندان عزیز قرار دهد.

آمار سایت
کل اعضاء: 13
کاربران آنلاین: 7
کل مطالب: 9
کل بازدید ها: 421995

روش هاي کمک به دندان ضربه ديده


بازدید صفحه: 4408
نوشته شده توسط: مصطفی حقی فام
آخرین تغییر: جمعه 18 مرداد 1392 - 01:35 ق.ظ
زمان/تاریخ انتشار: جمعه 18 مرداد 1392 - 01:35 ق.ظ

 ضربه به دندان ها بسيار شايع است و به طور متوسط سالانه 22 هزار مورد در کودکان رخ مي دهد.
 گفته مي شود يک سوم کودکان زير 7 سال، حداقل يک بار دچار چنين ضربه هايي شده اند. بيشتر اين صدمه ها هم در دندان هاي جلويي بالا اتفاق مي افتد. به دليل همين شيوع زياد، دانستن کمک هاي اوليه مناسب در اين شرايط لازم است. اين ضربه ها در هر سني براي کودکان رخ مي دهد. در 2-1 سالگي ضربه به دندان هاي جلو، بيشتر به علت افتادن کودک است. در اين سن، کودک تازه در حال ياد گرفتن راه رفتن است و احتمال زمين خوردن او در خانه زياد. در سنين پيش از دبستان (6-2 سالگي)، اين حوادث اغلب به دليل بي دقتي و زمين خوردن هنگام بازي در خانه است. اما بيشتر در سنين 12-7 سالگي اين اتفاق مي افتد و علت اصلي آن انجام فعاليت هاي ورزشي، به خصوص فوتبال و بسکتبال و زد و خورد با همسالان در بيرون خانه است.

انواع آسيب ها به دندان
هنگام بروز ضربه به صورت، هر بخشي از فک و دهان امکان دارد آسيب ببيند. گاهي بافت نرم دهان (لب، گونه يا زبان) دچار آسيب مي شود و گاهي صدمه به فک مي رسد و ممکن است فک از جا دربيايد يا دچار شکستگي شود اما بيشترين آسيب ها به دندان ها وارد مي شود. در چنين مواقعي، وضعيت هاي گوناگوني پيش مي آيد:
ترک مينا: گاه فقط يک ترک کوچک روي سطح مينا ايجاد مي شود که به صورت يک خط گچي سفيد در سطح دندان ديده مي شود. اين مشکل گاه به هيچ درماني نياز ندارد اما گاهي لازم است با مواد همرنگ دندان ترميم شود تا هم از نظر زيبايي مشکل ساز نشود هم حساسيت دنداني يا پوسيدگي پيش نيايد.
لق شدن دندان: در اين حالت، دندان در محل خود حرکت مي کند و درمان آن به اينکه اين مشکل در دندان شيري رخ داده يا دائمي، بستگي دارد. اگر دندان، شيري باشد، شايد دندان پزشک صلاح بداند دندان لق را خارج کند. گاهي هم لازم است دندان را در محل خود حفظ کرد. در اين صورت، به کمک سيمي، دندان لق شده (چه شيري چه دائمي) براي مدتي به دندان هاي مجاور وصل مي شود. البته لازم است هر چند ماه يک بار، دندان پزشک وضعيت اين دندان را بررسي کند. چنين دنداني ممکن است در آينده به درمان هاي عصب کشي و تخصص بيشتر نياز پيدا کند.
 فرو رفتن دندان به داخل يا بيرون آمدن آن از محل خود: در اين شرايط بايد دندان به محل خود بازگردانده شود و آن را به کمک سيم و مواد همرنگ دندان به دندان هاي مجاور متصل کرد. بعد از گذشت چند هفته يا چند ماه، اگر دندان وضعيت ثابتي پيدا کرد، مي توان اين سيم را از روي آن برداشت اما در اين فاصله بايد دندان پزشک مدام آن را بررسي کند.
شکستگي تاج دندان: تاج دندان بيشتر در معرض شکستگي است. اين شکستگي مي تواند بسيار جزئي (لب پر شدن دندان) يا مهم باشد (از بين رفتن همه تاج دندان) بنابراين درمان هاي آنها نيز با هم تفاوت دارد. گاهي فقط کمي لبه دندان ناصاف مي شود و لازم است که دندان پزشک اين لبه هاي تيز را صاف کند. البته همين مشکل کوچک هم مي تواند باعث بروز حساسيت دندان به گرما و سرما شود که در اين صورت دندان پزشک ژل يا محلول فلورايد را در محل قرار مي دهد تا از ميزان حساسيت آن کاسته شود. گاهي نياز است دندان با مواد همرنگ دندان ترميم و هر چند وقت يک بار معاينه شود. در برخي موارد آسيب تاج دندان به حدي است که بايد عصب کشي شود و بعد از آن، دندان ترميم يا روکش مي شود. اگر تکه اي از دندان جدا شده باشد، بايد تکه شکسته شده را پيدا کرد. بهتر است تکه شکسته را ترجيحا داخل آب نگه داشت، در محل کمپرس سرد قرار داد و بلافاصله به دندان پزشک مراجعه کرد. امکان دارد دندان پزشک بتواند تکه شکسته شده را به کمک مواد ترميمي به دندان اصلي بچسباند. اگر تاج دندان شيري بشکند، با توجه به ميزان شکستگي، درمان آن متفاوت است. معمولا دندان پزشک با ترميم يا صاف کردن سطح شکستگي، مشکل کودک را حل مي کند ولي گاهي دندان به عصب کشي نياز پيدا مي کند.
درآمدن کامل دندان از جاي خود: اين وضعيت از نظر ظاهري، بسيار نگران کننده است و مي تواند هم در مورد دندان هاي شيري و هم دندان هاي دائمي رخ دهد و درمان آن با توجه به نوع دندان (شيري يا دائمي) متفاوت است. اگر دندان دائمي کاملا از جاي خود درآمده باشد، مي توان آن را به جاي خود برگرداند. براي اين منظور، ابتدا بايد دندان خارج شده را با آب تميز آرام شست، اما به هيچ وجه نبايد آن را (به خصوص در قسمت ريشه) دستکاري کرد چون الياف آن صدمه مي بيند و ديگر نمي توان آن را در محل خود ثابت کرد. بايد دندان را از قسمت تاج در دست گرفت و آن را 30 دقيقه بعد از حادثه در محل خود قرار داد. سپس يک دستمال يا گاز استريل روي آن گذاشت و از بيمار خواست دندان هايش را روي هم فشار دهد. استفاده از حوله نمناک سرد در محل هم مي تواند تا حدي باعث رفع التهاب شود. پس از اين اقدام ها، بهتر است سريع به دندان پزشک مراجعه کرد تا محل را بررسي کند و با تهيه عکس، از وضعيت دندان مطلع شود. شايد دندان پزشک توصيه کند بيمار يک داروي ضددرد و يک آنتي بيوتيک نيز مصرف کند تا احتمال بروز درد و عفونت کم شود. احتمال اينکه چنين دنداني به خوبي در محل خود باقي بماند، زياد است اما لازم است هرچند وقت يک بار دندان پزشک آن را معاينه و بررسي کند تا مطمئن شود مشکلي پيش نمي آيد.


نظرات: